کم بارشی حوضه‌های آبریز اصلی کشوررا تحت تاثیر قرار داده

کم بارشی حوضه‌های آبریز اصلی کشوررا تحت تاثیر قرار داده

بر اساس بررسی داده‌های سازمان هواشناسی از ابتدای سال آبی جاری تا پایان دی‌ماه کشور حدود ۷۴.۳ میلیمتر بارش دریافت کرده است که این میزان بارندگی در بلندمدت حدود ۹۰.۵ میلیمتر بود بنابراین بارش‌ها نسبت به بلندمدت حدود ۱۶.۲ میلیمتر معادل با ۱۷.۹ درصد کاهش داشته است. بارش‌ها در این بازه زمانی طی سال گذشته ۹۸ میلیمتر بود. باتوجه به اینکه ایران در سومین سال پیاپی خشکسالی قرار دارد، بارش‌های سال جاری حتی نسبت به سال گذشته نیز که بسیار کم‌بارش بود حدود ۲۳.۷ میلیمترمعادل با ۲۴.۲ درصد کاهش داشته است.

با توجه به آمارهای سازمان هواشناسی میزان بارش‌ها در یک سال آبی باید به ۲۳۶.۹ میلیمتر برسد و در حال حاضر بارندگی‌ها تنها ۳۱.۳ درصد بارندگی‌های کشور را تامین کرده‌اند.

با وجود فعالیت چندین سامانه بارشی از ابتدای زمستان هنوز تمام شش حوضه آبریز اصلی کشور بین ۶ تا ۶۲ میلیمتر با کاهش بارش نسبت به شرایط نرمال مواجه هستند. بیشترین کسری بارش مربوط به حوضه آبریز «دریای خزر» با حدود ۶۲ میلی متر و کمترین کسری با حدود ۶ میلیمتر به حوضه آبریز «خلیج فارس و دریای عمان» اختصاص دارد.

بارش‌های حوضه‌های آبریز «دریاچه ارومیه»، «قره قوم»، «مرزی شرق» و «فلات مرکزی ایران» نیز به ترتیب با کاهش حدود ۴۷، ۳۳، ۱۷ و ۹ میلیمتری مواجه است. با این وجود میزان بارش در برخی حوضه‌های آبریز درجه ۲ کشور نظیر «مند»، «حله»، «جراحی و زهره»، «ابرقو» و «گاوخونی» نسبت به شرایط نرمال افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

۴۶۲۲۰منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *