پیام مهم امیرعبدالهیان درباره مذاکرات وین/ رئیسی و پوتین دیدار می‌کنند

پیام مهم امیرعبدالهیان درباره مذاکرات وین/ رئیسی و پوتین دیدار می‌کنند


به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ، ظهر امروز در نشست خبری با همتای روس خود در محل وزارت امور خارجه روسیه گفت : روند بررسی مذاکرات وین در دولت جدید ایران در حال اتمام و نهایی شدن است و  به زودی گفت وگوهای وین از سر گرفته می شود.

امیرعبداللهیان  با بیان اینکه دولت آقای رئیسی دولت عمل گرا و نتیجه محور است، گفت:  با صدای بلند به طرف‌های مقابل در  مذاکرات می گوییم تا زمان اتمام بررسی‌های ما و بازگشت ایران به میز مذاکره، آنها نیز  باید تصمیمات جدیدی بگیرند و اراده و نیت خود را برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات و انجام تعهدات شان نشان دهند تا ما آن را به عنوان یک نشانه مثبت در نظر بگیریم.

 امیر عبداللهیان با بیان اینکه ایران اهل مذاکره ، منطق و  گفت‌وگو است، خاطرنشان کرد: ما به دنبال مذاکره ای  هستیم که منجر به نتیجه شود و حقوق ملت ایران تامین شود و طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه در نشست امروز در ارتباط با مسائل منطقه ای و بین المللی با یکدیگر گفت‌وگو کردیم و  دیدگاه های ما در بسیاری از  مسائل مشترک و نزدیک به هم است ، ادامه داد: بخش عمده‌ای از مذاکرات ما در این نشست به موضوعات دوجانبه اختصاص داد. در این مذاکرات توافق کردیم که در آینده نزدیک سند راهبردی همکاری‌های دو کشور به صورت مدون  مورد بررسی قرار بگیرد و به عنوان نقشه‌راه جدید در روابط دو کشور،  مبنای همکاری‌ همکاری‌های بلندمدت دو کشور قرار بگیرد. 

وی با بیان اینکه در این نشست تاکید کردیم که باید اراده  رهبران دو کشور را در مورد اهمیت توسعه روابط دو کشور عملیاتی کنیم چنان که شاهد ایجاد جهش جدیدی در روابط دو کشور باشیم، خاطرنشان کرد:  در این ارتباط  ضروری است  که موانع موجود را شناسایی کنیم و  زمینه را برای گسترش و همکاری‌های تجاری دو کشور فراهم کنیم.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت ایران  واکسن  دریافت کردند و برای رفت و آمد تجار ما مانعی وجود ندارد .

 امیر عبداللهیان  همچنین گفت:  در خصوص توسعه هر چه بیشتر روابط دو کشور در حوزه‌های فرهنگی، گردشگری و سیاسی ،امنیتی تاکید کردیم ‌.

وزیر امور خارجه افزود: ارتباط با  گسترش همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور راه طولانی در پیش داریم و باید شاهد افزایش حجم تبادلات بین دو کشور باشیم .

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه اظهارات خود در جمع خبرنگاران  با اشاره به رایزنی هایش با  وزیر امور خارجه روسیه در مورد موضوع  افغانستان گفت : در همین جا با صدای بلند می‌گوییم که ما از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان با مشارکت همه اقوام و گروه‌ها  در این کشور حمایت می‌کنیم. ما نگران رشد  تروریسم و مواد مخدر در افغانستان هستیم، توجه به نظر مردم افغانستان برای ما مهم است و ان‌شاءالله در آینده نزدیک  نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان  با حضور روسیه در تهران برگزار خواهد شد .

وی با اشاره به فرمت مسکو و پیشنهاد روسیه در ارتباط با موضوع افغانستان گفت:  ما نگاه مثبتی به این پیشنهادها داشته و با نگاه مثبت مشارکت در آنها را بررسی می کنیم.

وزیر امور خارجه افزود : در  ارتباط با قفقاز جنوبی نیز  ما نگرانی‌هایی داریم. با آقای لاوروف  این نگرانی ها را در میان گذاشتیم ، منطقه ما تحمل زیاده خواهی های جدید را  ندارد و  نگاه ما با همسایگانمان نگاه دوستی و توسعه همکاری هاست.منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.