نماینده مجلس : محصولات پالایشگاه‌های کوچک استاندارد نیست / ساماندهی آنها به مخبر منتقل شود

نماینده مجلس : محصولات پالایشگاه‌های کوچک استاندارد نیست / ساماندهی آنها به مخبر منتقل شود


هادی بیگی‌نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از ارسال نامه به آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور برای ساماندهی پالایشگاه‌های کوچک خبر داد.

وی افزود: در کشور مینی پالایشگاه‌هایی وجود دارد که حدود ۱۰ هزار بشکه میعانات را دریافت کرده و فرآورده تولید می‌کنند اما محصولات این پالایشگاه‌ها استاندارد نیست لذا شرکت پالایش و پخش با آنها کار نمی‌کند.

عضو کمیسیون انرژی ادامه داد: بنده از مدت‌ها قبل با مسئولان این پالایشگاه‌های کوچک جلسه داشتم که تا الان نیز ادامه دارد، مسئولان اینها عنوان می‌کنند که می‌توانند بنزین و گازوئیل استاندارد تولید کنند اما مسئولان شرکت پالایش و پخش عنوان می‌کند که این مینی پالایشگاه‌ها چنین امکانی ندارند.

بیگی‌نژاد ادامه داد: پس از استماع نظرات، از چندین پالایشگاه کوچک بازدید و از نزدیک فرایند کار اینها بررسی شد و به این نتیجه رسیدیم که تولید بنزین و گازوئیل با کیفیت و استاندارد در این مینی پالایشگاه‌ها امکان پذیر است و چندین امتیاز هم دارد اول اینکه سرمایه‌گذاری مردمی است و نیازی به ورود دولت ندارد، نکته بعدی اینکه این پالایشگاه‌ها در اقصی‌نقاط کشور ساخته می‌شود، ثالثا اشتغال زایی می‌شود و نکته آخر اینکه می‌توان از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای استاندارد سازی استفاده کرد.

نامه به رئیسی درباره ساماندهی پالایشگاه‌های کوچک برای افزایش تولید بنزین

وی با بیان اینکه ساماندهی این پالایشگاه‌ها ملزوماتی هم دارد که در نامه‌ای که به آقای رئیسی نوشته شد اینها توضیح داده شده، گفت: پیشنهاد این است که ساماندهی پالایشگاه‌های کوچک توسط ستاد اقتصاد مقاومتی که زیر نظر معاون اول رئیس‌جمهور است، انجام شود، چرا که برای این کار نیاز به همکاری چند نهاد است.

نماینده ملایر در مجلس با بیان اینکه ما حدود ۴۵ پالایشگاه کوچک فعال داریم، تاکید کرد: با ساماندهی این مینی پالایشگاه‌ها می‌توان بعد از یک سال به میزان نسبتا خوبی به حجم بنزین و گازوئیل تولیدی کشور اضافه کرد.

بیشتر بخوانید:

۲۲۰ ۴۶منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *