نرخ بیمه شخص ثالث در سال جدید اعلام شد

نرخ بیمه شخص ثالث در سال جدید اعلام شد


به گزارش ویترین، نرخ دیه کامل یک فرد در ماه‌های عادی برای سال جدید ۶۰۰ میلیون تومان و در ۴ ماه حرام (رجب، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و محرم) مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که از سوی رئیس قوه قضائیه به شرکت‌های بیمه اعلام شد.

با توجه به اینکه نرخ دیه کامل یک فرد مهم‌ترین عامل برای تعیین حق بیمه شخص ثالث خودروها و وسایل نقلیه به شمار می‌رود، در این زمینه عباسیان‌فر، مدیرکل برنامه‌ریزی و فنی بیمه مرکزی اعلام کرد با توجه به افزایش نرخ دیه، حق بیمه شخص ثالث نسبت به سال گذشته باید ۲۵ درصد افزایش یابد، اما با توجه سیاست دولت برای کنترل قیمت‌ها و کاهش فشار اقتصادی به مردم، قبل از اینکه افزایش دیه اعلام شود، در شورای عالی بیمه که متولی تعیین حق بیمه است، بحث شد. هر عددی که قوه قضائیه برای نرخ دیه کامل اضافه کند، حق بیمه کمتر از آن افزایش یابد. بنابراین با مصوبه شورای عالی بیمه حق بیمه شخص ثالث که یک نوع بیمه اجباری است را نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد افزایش دادیم.

وی تأکید کرد: هنگامی که نرخ دیه بالا می‌رود به همان نسبت تعهدات شرکت‌های بیمه‌ای در مقابل بیمه‌شوندگان افزایش می‌یابد و باید حق بیمه را هم با همان تناسب افزایش دهیم، اما برای کاهش بار تورمی و رعایت حال مردم نرخ حق بیمه شخص ثالث را با افزایش ۲۱ درصدی اعلام کردیم.

مدیرکل برنامه‌ریزی و فنی بیمه مرکزی در مورد اینکه نرخ حق بیمه چه میزان است، گفت: این نرخ‌ها طبق جداول مشخص به شرکت‌های بیمه‌ای ابلاغ شده است، زیرا به تناسب نوع وسیله و میزان تخفیف‌هایی که دارد حق بیمه آن تغییر می‌کند.   حق بیمه شخص ثالث برای خودروهای گروه سواری، ‌ گروه بارکش، اتوکارها، موتورسیکلت‌ها متفاوت است. متداول‌ترین سواری یعنی خودروی پیکان و پراید با کمترین حق بیمه امسال ۲.۷ میلیون تومان حق بیمه شخص ثالث خواهد داشت، البته به طور میانگین هر بیمه گذار بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از تخفیف بیمه‌ای هم برخوردار است.

نرخ بیمه شخص ثالث در سال جدید اعلام شد

۲۲۳۲۲۵منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.