میانگین خاموشی روزانه ۱۵.۳ دقیقه به ازای هر مشترک در سال ۱۴۰۰

میانگین خاموشی روزانه ۱۵.۳ دقیقه به ازای هر مشترک در سال ۱۴۰۰آرش کردی امروز در یازدهمین رزمایش سراسری ارزیابی آماده‌به‌کاری مولدهای اضطراری مراکز حیاتی حساس و مهم با بیان این‌که اعمال خاموشی ۱۵.۳ دقیقه‌ای برای هر مشترک به دلیل این‌که در مناطق مختلف متفاوت بوده به صورت میانگین برآورد شده و قدرالسهم در برخی مکان‌ها متفاوت بوده است، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ اوج نیاز مصرف برق رشد ۳.۳ درصدی را داشته است.

وی با بیان این‌که تقریبا بیش از ۹۷ درصد برنامه‌های یکصد اقدام عملیاتی برای عبور از اوج بار تابستان سال ۱۴۰۱ محقق شده است گفت: نهایتا به این نتیجه رسیدیم که کار را از ارگان‌های بالای کشور آغاز کنیم و در همین راستا اقداماتی را انجام دادیم.

مدیرعامل شرکت توانیر با بیان این‌که قرار بر این بود که در تابستان سال جاری هیچ‌گونه غافلگیری ایجاد نشود و با خاموشی‌های غیرمنتظره مواجه نشویم، ادامه داد: هیچ نیروگاهی در زمان پیک در دوره تعمیرات قرار نداشت و برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای تنظیم شده بود که همه نیروگاه‌ها در اوج مصرف و پیک برق وارد مدار باشند.

کردی اضافه کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته باید اقداماتی صورت می‌گرفت که به هیچ عنوان کاهش تولید و افزایش قیمت صورت نگیرد به همین دلیل آرایش تولید را در سه ماهه اول به گونه‌ای ایجاد کردیم که این دو مساله دچار معضل نشود.

مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به جمع برنامه‌های مدیریت بار اعم از جابه‌جایی، کاهش استراتژیک بار و مدیریت مصرف خانگی اظهار کرد: ۹۸۴۳ مگاوات مدیریت مصرف صورت گرفت و نتیجه این اقدام نیز عدم هیچ‌گونه خاموشی برای مشترکان خانگی بود.

به گفته وی، نزدیک ۶۰۰۰ مگاوات افزایش ظرفیت قرار بود ایجاد شود که این مساله اتفاق افتاد و مجموع این اقدامات موجب شد که صنایع فولادی رشد قابل توجهی داشته باشند، به طوری که ۱۴.۵ درصد صنایع بزرگ، ۴.۵ درصد صنایع کوچک و بخش کشاورزی سه درصد رشد داشته است. همچنین مصرف برق عمومی و ادارات با ۳۳ درصد و مصرف بخش خانگی با ۴.۵ درصد کاهش مواجه بود.

کردی با بیان این‌که ۱۳۷۵ میلیارد تومان به مشترکان خود مصرف پاداش داده شده است، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ معادل ۱۲۵ مرتبه تا پایان مردادماه عملکرد رله‌های فرکانسی وجود داشت که امسال این عدد به صفر رسید که به معنای عدم خاموشی‌ها است.

مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به برنامه ‌ریزی‌های در نظر گرفته شده برای توسعه شبکه برق کشور تصریح کرد: قرار شده که تا سال ۱۴۰۲، ۶۵ درصد بار را رویت‌پذیر و ۵۰ درصد را کنترل‌پذیر کنیم.

بیشتر بخوانید:

۲۲۰منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *