موضع منفی بورل درباره رفتار دولت طالبان

موضع منفی بورل درباره رفتار دولت طالبان


به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایسنا، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «فیصل بن فرحان» همتای سعودی خود به مسایل مهم منطقه از جمله تحولات افغانستان و یمن و احیای برجام پرداخت.

بورل رفتار دولت طالبان را «بسیار دلسرد کننده» خواند و اعلام کرد که هرگونه فروپاشی اقتصادی در افغانستان خطرات تروریسم و ​​سایر تهدیدها را افزایش می‌دهد.

وی خطاب به جامعه جهانی گفت: مطمئنا این یک معضل است، زیرا اگر می‌خواهید در جلوگیری از فروپاشی اقتصاد افغانستان مشارکت داشته باشید، به طریقی می‌توانید به حمایت از دولت فکر کنید.

مقام اروپایی عنوان کرد: در صورت فروپاشی اقتصاد افغانستان، وضعیت بشردوستانه در این کشور بسیار بدتر خواهد شد و تنش‌ها به دلیل خروج افراد از کشور و تهدیدات تروریستی بیشتر خواهد شد، بنابراین خطرات ناشی از تحولات افغانستان که جامعه بین المللی را تحت تأثیر قرار خواهد داد، بیشتر خواهد بود.

به گزارش وبسایت شبکه خبری قناه الیوم، جوزپ بورل که پس از سفر به قطر و امارات در ریاض به سر می برد، گفت که شرکای خود را در مورد چشم اندازهای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران مطلع کرده و درباره یمن و افغانستان با مقامات سعودی گفت‌وگو کرده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تأکید بر لزوم احیای برجام ابراز امیدواری کرد که مذاکرات هسته‌ای بین قدرت‌های جهانی و ایران «به زودی» از سر گرفته شود.

وی همچنین بر تمایل اتحادیه اروپا برای دستیابی به توافقنامه‌های تجاری با شورای همکاری خلیج فارس تأکید کرد و گفت که این اتحادیه از تلاش‌ها برای مدرنیته شدن عربستان سعودی حمایت می‌کند.

بورل بدون اشاره به جنایات عربستان سعودی در یمن طی هفت سال گذشته، اوضاع این کشور را یک «فاجعه‌ وحشتناک» خواند و از حل‌وفصل مسالمت آمیز بحران این کشور حمایت کرد.منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.