مذاکره رؤسای جمهور آمریکا و چین درباره تایوان

مذاکره رؤسای جمهور آمریکا و چین درباره تایوان


به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا بامداد چهارشنبه از تماس تلفنی خود با «شی جین‌پینگ» همتای چینی خود خبر داد.

به نوشته «رویترز»، بایدن در گفت‌وگوی کوتاهی با خبرنگاران مقابل کاخ سفید گفت:‌«من با شی درباره تایوان صحبت کردم. ما توافق کردیم که به توافق تایوان پایبند باشیم».

در حالی که این آمریکاست که علی‌رغم هشدارهای چین به اقدامات تحریک‌آمیز درخصوص تایوان دست می‌زند اما بایدن مدعی شد: «این مسئله را برای او روشن کردم و گمان نمی‌کنم که او باید چیزی جز تبعیت از [توافق تایوان] را انجام دهد».

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. با این حال آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملا در مسیر حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض کرده است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله خود آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسند.

روز سه‌شنبه بود که مقام‌های دولتی تایوان ضمن تاکید بر لزوم آماده‌باش این کشور در برابر فعالیت‌های نظامی هوایی چین در حریم هوایی تایوان، گفتند در صورت لزوم اقدامات لازم برای دفاع از خود را انجام می‌دهند. 

به نوشته رویترز،  تایوان فعالیت‌های نظامی مکرر چین را «جنگ منطقه‌ای خاکستری» نامیده که هم برای فرسوده کردن نیروهای تایوان با درگیری مکرر آنها و هم برای آزمایش پاسخ‌های تایوان طراحی شده است.منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.