ماجرای حمله به افزایش ۵۷ درصدی دستمزد/ خدایی: اگر دولت تورم را صفر درصد نگه می‌داشت، نیازی به افزایش حقوق نبود

ماجرای حمله به افزایش ۵۷ درصدی دستمزد/ خدایی: اگر دولت تورم را صفر درصد نگه می‌داشت، نیازی به افزایش حقوق نبودبه گزارش ویترین، علی خدایی با اشاره به آغاز هفته کارگر گفت: امیدوارم که در این هفته به‌جای حمله به حقوق و منافع قبلاً کسب شده کارگران، به فکر مشکلات معیشتی و جاری آنها در بحث‌های کاری باشیم.

وی افزود: فراموش نکنیم که کارگران بیش از نیمی از جمعیت این کشور هستند و در زمان‌ها و عرصه‌های مختلف همواره پشتیبان تولید و این نظام بوده و هستند.

نائب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار با اشاره به افزایش ۵۷ درصدی حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱ گفت: بر هیچ کسی پوشیده نیست که این حداقل مزد تعیین شده هنوز هم با حداقل‌های قانونی ما فاصله دارد و ما کارگران هستیم که هنوز هم بابت حداقل مزد تعیین شده باید ناراضی باشیم.

خدایی گفت: اگر مسئولان تورم را به صفر می‌رساندند و قیمت‌ها در سال جاری به همان قیمت سال ۱۴۰۰ باقی می‌ماند هیچ نیازی به افزایش حقوق نبود اما این اتفاق نیفتاده و ما هرسال فقط قدرت خرید ازدست‌رفته کارگر را جبران می‌کنیم اما بعد از چند ماه اثر همان افزایش حقوق هم از بین می‌رود.

نائب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با اشاره به اینکه ما هم تابعی از نرخ تورم در جامعه هستیم گفت: حداقل دستمزد یک قانون حمایتی است. مطابق نصّ صریح قانون کار، شورای‌عالی کار موظف به تعیین مزد شده اما باید به‌اندازه‌ای باشد که حداقل‌های زندگی را تأمین کند.

وی تصریح کرد: میانگین حداقل‌های یک زندگی ۸ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان است اما مزد تعیین شده برای امسال ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود اما مشخص نیست که چرا آقایان دائماً افزایش ۵۷ درصدی را برجسته می‌کنند و فراموش می‌کنند که پایه دستمزد را از ابتدا کوچک نگه داشتند.

۲۲۳۲۲۵منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.