عکس | این کامپیوتر عجیب و غریب، گرانترین کامپیوتر شخصی دنیا!

عکس | این کامپیوتر عجیب و غریب، گرانترین کامپیوتر شخصی دنیا!


در سال ۱۹۷۶، دو استیو معروف حوزه فناوری به نام‌های وزنیاک و جابز در گاراژی واقع در پالو آلتو کالیفرنیا، در حال ساخت اولین سری از محصولاتی بودند که بعدا به پیدایش اپل، این غول فناوری بزرگ دنیا، انجامید.

عکس | این کامپیوتر عجیب و غریب، گرانترین کامپیوتر شخصی دنیا!

در حالی‌که این کامپیوتر یک دستگاه کارآمد بود، اما بی عیب و نقص نبود و هیچ شباهتی به چیزی که امروزه به عنوان یک رایانه همه‌جانبه می‌شناسیم، نداشت. اولین سری کامپیوتر Apple-۱ عمدتا از یک برد مدار کاملا مونتاژ شده با ۶۰ میکروچیپ تشکیل شده بود. بنابراین، کاربر نهایی هم‌چنان می‌بایست کیس، ترانسفورماتورهای منبع تغذیه، سوئیچ برق، صفحه‌کلید ASCII و نمایشگر ویدیویی ترکیبی را برای آن تهیه می‌کرد. اینجا بود که فروش این کامپیوتر در فروشگاه سرگرمی‌های کامپیوتری بایت، باعث شد تا به جای خریدهای جداگانه قطعات آن، کاربر بتواند همه چیز را به طور متمرکز از آنجا تهیه و نصب کند.

فروش کامپیوتر Apple-۱ در حراجی‌

در طول سال‌های بعد، چندین کامپیوتر از اولین سری Apple-۱ در حراجی‌های مختلف فروخته شد. هر یک از این دستگاه‌ها به دلیل آنکه پس از فروش اولیه، توسط مالک شخصی‌سازی شده‌اند، در نوع خود منحصر به فرد هستند. در نوامبر ۲۰۲۱، یک دستگاه کامپیوتر Apple-۱ که توسط یک استاد کالج خریداری شده بود و “Chaffey College” نام گذاری شده، به قیمت ۴۰۰۰۰۰ دلار به فروش رسید.

در مارس ۲۰۲۰، یک دستگاه دیگر از این سری نیز با قیمت ۴۵۸۷۱۱ در حراجی RR فروخته شد. هم‌چنین در می ۲۰۱۹ نیز، حراجی کریستینز از فروش یک کامپیوتر دیگر از سری Apple-۱ با قیمت ۴۵۹۰۰۰ دلار خبر داد. پیش از آن، استیو وزنیاک در سال ۲۰۱۳، یک دستگاه از این رایانه را با قیمت ۳۸۷۷۵۰ دلار و موسسه خیریه Charitybuzz نیز نمونه دیگری را با قیمت ۸۱۵۰۰۰ دلار در سال ۲۰۱۶ فروختند.

با این حال، هیچ‌یک از آنها گران‌ترین نمونه از یک کامپیوتر فروخته شده در تاریخ نیستند. در اکتبر ۲۰۱۴، موزه هنری فورد مجموعه‌ای شامل یک صفحه‌کلید قدیمی با تراشه‌های نظامی سری ۷۴۰۰، یک مانیتور قدیمی سانیو، یک منبع تغذیه سفارشی در جعبه چوبی و هم‌چنین دو دک نوار قدیمی، پس از رقابتی شدید با یک خریدار تلفنی، با دو برابر قیمت پیشنهادی در حراجی، به مبلغ ۹۰۵۰۰۰ دلار خریداری کرد.

۵۸۵۸منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *