سقف تعیین شده برای قیمت نفت روسیه مشخص شد

سقف تعیین شده برای قیمت نفت روسیه مشخص شد


به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، گروه هفت روز ۱۱ شهریور تصمیم به اعمال سقف قیمت برای نفت روسیه گرفت و آمریکا می‌گوید که کشورها و شرکت‌هایی که بالای سقف تعیین شده، نفت از روسیه خریداری کنند، تحریم خواهند شد.

هنوز معلوم نیست چه تعداد از کشورها به طرح گروه هفت خواهند پیوست اما اتحادیه اروپا که از دسامبر امسال تحریم‌های نفتی علیه روسیه و کاهش ۹۰ درصدی خرید نفت از این کشور را اعمال می‌کند، به احتمال زیاد به این طرح خواهد پیوست.

وزیر خزانه‌داری آمریکا اخیرا گفت که سقف قیمت اعمال شده برای نفت روسیه، بالاتر از هزینه تولید نفت در این کشور خواهد بود.

نشریه تخصصی پلاتس در گفت‌وگو با منابع مختلف در ۱۱ پالایشگاه بزرگ آسیایی از جمله چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و آسیای جنوبی گزارش داده که آن‌ها انتظار دارند سقف قیمت نفت روسیه بین ۴۸ تا ۵۵ دلار باشد.

بدین ترتیب، در حالی که قیمت‌های جهانی نفت هم‌اکنون بالای ۹۰ دلار است، روسیه تنها مجاز خواهد بود زیر سقف قیمت تعیین شده نفت بفروشد، وگرنه شرکت‌های بیمه و کشتیرانی، بانک‌ها، بخش خدمات، همچنین هر پالایشگاهی که در معاملات نفتی روسیه مشارکت دارد، تحریم خواهد شد.

اگرچه تولید روزانه نفت روسیه بعد از تحریم‌های غرب حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه کاهش یافته، اما اوج‌گیری قیمت نفت باعث افزایش درآمدهای نفتی این کشور شده است.

طبق محاسبات مرکز مطالعات انرژی و هوای پاک، روسیه از زمان تهاجم نظامی به اوکراین در پنجم اسفند پارسال، بیش از ۱۱۱ میلیارد دلار صادرات نفت خام داشته است که ۴۶ درصد آن راهی اتحادیه اروپا شده است.منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *