سرنوشت حسن روحانی در پساریاست جمهوری/ روحانی به مجمع می رود؟

سرنوشت حسن روحانی در پساریاست جمهوری/ روحانی به مجمع می رود؟


اما روحانی چه سرنوشتی خواهد داشت؟ آیا چون آیت‌الله هاشمی و احمدی‌نژاد راهی مجمع تشخیص می‌شود یا چون خاتمی مسیر فعالیت حزبی و سیاسی را بر می‌گزیند یا… 

منصور حقیقت‌پور، فعال سیاسی اصولگرا، می‌گوید: «آقای روحانی در طول ۸ سال ریاست جمهوری‌شان به چند جلسه مجمع رفتند؟ وقتی ایشان مجمع را قبول ندارد چرا باید عضو مجمع باشد؟»

این چهره اصولگرا، بر این باور است که روحانی یک دولت خسته‌ای را سازماندهی کرد که قابلیت و توانایی حل مشکلات امروز را نداشت. 

jiFFZdnU6B2F

مشروح گفت‌وگوی منصور حقیقت‌پور، نماینده اسبق مجلس،  را در ادامه می‌خوانید. 

 • از آقای روحانی بعد از پایان ریاست جمهوری‌شان خبری نیست، برخی می‌گویند شاید راهی مجمع تشخیص شود یا … 

چه کسی گفته است ایشان به مجمع می‌رود؟ 

 • *در حد پیش بینی‌ در فضای رسانه‌ای و سیاسی مطرح است. 

ابتدا باید ثابت کرد که چنین خبری وجود دارد، بعد مطالبه حکم ایشان را کرد. 

وقتی روحانی مجمع را قبول ندارد چرا باید عضو مجمع باشد؟ 

 • با توجه به سنتی که وجود داشته و روسای سابق جمهور پس از پایان مسئولیت‌شان به عضویت مجمع تشخیص درآمدند، این پیش بینی مطرح است. 

هر گردویی که دیدم گرد بود، آیا این دلیل می‌شود از این به بعد همه گردوها گرد باشند؟ پایان ریاست جمهوری آقای روحانی پایان تلخی بوده و برای مردم دوره خوبی نبود. 

رهبر عظیم الشان انقلاب هم تمام جمیع جهات را می‌بینند و بر پایه آن، کسی را به عنوان عضو مجمع انتخاب می‌کنند. تا به امروز رهبری نظری درباره عضویت آقای روحانی در مجمع نداشتند و هیچ کسی نباید طلبکار باشد. 

آقای روحانی در طول ۸ سال ریاست جمهوری‌شان به چند جلسه مجمع رفتند؟ وقتی ایشان مجمع را قبول ندارد چرا باید عضو مجمع باشد؟ 

اصلاح‌طلبان و اصولگرایان خواهان حذف روحانی هستند؟ 

 •  مثلا آقای ایمانی در گفتگویی مطرح کرده که اصلاح طلبان و اصولگرایان تمایلی برای مسئولیت داشتن دوباره آقای روحانی نداند. این نگاه را می‌پذیرید؟ 

شاید همه‌شان نانوشته از آقای روحانی ناراضی باشند، ولی توافقی بین اصلاح طلبان و اصولگرایان درباره ایشان نیست، اصلاح طلبان احساس می‌کنند آقای روحانی امتحان خوبی نداد و مردود شد، اصولگرایان هم که از ابتدا با او مخالف بودند. 

 طبیعی است که اصلاح طلبان واصولگرایان در یک نقطه‌ای به هم برسند و بگویند که دیگر آقای روحانی در صحنه سیاسی جمهوری اسلامی ایران حضور کاربردی نداشته باشد. 

احمدی‌نژاد خودش این سرنوشت را برای خود رقم زد

 •  به نظر شما چرا سرنوشت رئیس جمهورهای ایران به این سمت و سو می‌رود، از احمدی نژاد تا روحانی و … 

وصیت امام خمینی (ره) این بود که انسان‌هایی که خود ساخته نیستند مسؤلیت قبول نکنند. ما باید به این نکته توجه کنیم. خیلی از این افراد خودشان را به لحاظ روحی، روانی و منزلتی برای این موقعیت سیاسی آماده نکرده‌اند. 

پست ریاست جمهوری یک پست حساس است و امکان دارد انسان فریب دنیا و شیطان را بخورد. احمدی نژاد در دور اول با احمدی نژاد دوره‌ی دوم، زمین تا آسمان فرق می‌کرد. مقام معظم رهبری در دور اول احمدی نژاد، تمام قد از او حمایت کرد؛ اما، احمدی نژاد دور دوم در مقابل مقام معظم رهبری ایستاد. این افراد خودشان، این سرنوشت را برای خود رقم می‌زنند، وگرنه اصلا قاعده‌ای وجود ندارد هرکس بعد از ریاست جمهوری‌اش اَخِه شود. 

روحانی در ماجرای سند 2030 مقابل رهبری ایستاد

 •  آقای روحانی که در برابر رهبری ایستادگی نکرد. 

ظاهرا ایستادگی نکرد ولی مقام معظم رهبری در خصوص قصه سند 2030 چه فرمودند؟ 

 •  که اجرا نشود. 

آقای روحانی چه گفت؟ گفت اجرا می‌کنیم و من از این سند نمی‌گذرم. پس دیگر چگونه باید در برابر مقام معظم رهبری ایستاد؟ 

 •  این موضوع از طرف دولت تکذیب شد. 

من سخنرانی آقای روحانی را شنیدم که گفتند من از هرچیزی بگذرم از 2030 نمی‌گذرم و منویات مقام معظم رهبری هم پیاده نشد. در بسیاری از موارد دیگر هم منویات رهبر انقلاب اجرا نشد. آقای روحانی یک دولت خسته‌ای را سازماندهی کردند که توانایی و قابلیت حل مشکلات امروز جامعه را نداشتند. 

روحانی حاضر نبود از دفترش خارج شود

 •  آقای روحانی بارها گفتند که در دو جبهه می‌جنگند. یک جبهه مخالفان داخلی ومنتقدان ایشان بودند و در جبهه دیگر مقابله با آمریکا و تحریم‌ها بود. چقدر جنگیدن در این دو جبهه باعث شد که دولت، دولت خسته‌ای شود و نتواند کار کند؟ 

آقای روحانی و آقای رئیسی، هر کدام مخالفان خود را دارند اما، تا به الآن آقای رئیسی نگفته است که من در جبهه داخلی، با مخالفان داخلی و با مردم ایران می‌جنگم. رئیس جمهور باید با مخالفان خود به یک گفتمانی برسد که آنان هم بپذیرند و کمک کنند تا کار مملکت و دولت پیش رفته و باعث گذران امور مردم شوند. 

ما با مردم جنگ نداریم، آقای روحانی حاضر نبود که از دفترش خارج شده، به میان مردم رفته و بازدید درست و حسابی انجام دهد و چهارتا تصمیم درست را اعلام کند. 

نتیجه هم این شد که بیشترین و سنگین‌ترین تورم را در دوره ایشان مشاهده کردیم. متاسفانه این مسئله، خیلی به مردم لطمه زد و باعث شد باورهای خودشان را به کارآمدی مدیران نظام از دست بدهند و که خسارت بزرگی را به بار آورد. 

فضای مجازی در اختیار اصلاح‌طلبان است

 •  شما اشاره کردید آقای رئیسی هم مخالفان خودشان را دارند، می‌توان گفت که مخالفان ایشان اصلاح طلبانی هستند که قدرتی ندارد ولی مخالفان آقای روحانی دلواپسان و اصولگرایانی بودند که قدرت داشتند. 

اصلاح طلبان رسانه دارند، فضای مجازی در اختیار آنان است و بلندگو دارند، ضمن آن که اصولگرایان دارای طیف‌های مختلفی هستند و ممکن است آقای رئیسی در بین اصولگرایان هم مخالفینی داشته باشد. 

حقیقت‌پور: من سخنرانی آقای روحانی را شنیدم که گفتند من از هرچیزی بگذرم از 2030 نمی‌گذرم و منویات مقام معظم رهبری هم پیاده نشد.

با این حال، امروز مخالف و غیر مخالف از آقای رئیسی، تشکر می‌کنند که مشکل واکسیناسیون عمومی را حل کرد. با وجود آنکه هنوز گشایش جدی در بحث اقتصادی و معیشتی مردم مشاهده نکردیم؛ ولی خدا را خوش نمی‌آیند که از او برای حل مشکل واکسن تشکر نکنیم. این اتفاق می‌توانست در دوره آقای روحانی بی‌افتد. در دوره ایشان تحریم وجود داشت، در دولت آقای رئیسی هم تحریم است و چیزی فرق نکرده است. 

حتی به رئیسی هم رای نداده باشم، باید از او تشکر کنم

دولت روحانی ادعا می‌کرد که به دنبال یک جنس خاص از علم برویم و دولت رئیسی با قبول دستاورهای شرق، از آن استفاده کرده و دغدغه جدی حیات و ممات‌ مردم از بین رفته است. 

بنابراین، حتی اگر من به آقای رئیسی رای نداده باشم هم باید از او تشکر کنم. الآن دبستانی‌های ما نیز قرار است واکسن بزنند و تا یک ماه دیگر واکسیناسیون تمام می‌شود. 

نمره روحانی 20 نیست

برای آدم نظام بودن، اگرنمره‌های 10 یا 11 را در نظر بگیریم قبول است؛ نمره 20 هم قبول است؛ منتهی نمره این آقایان 20 نیست. به طور مثال، شاید آقای احمدی نژاد در دولت اول خود نمره 15 یا 16 را کسب کرده باشد اما، دولت دوم او نمره بالایی نگرفته است. نمره آقای روحانی هم 20 نیست. 

نظام اظهارات احمدی‌نژاد را تا یک جایی تحمل می‌کند

این موضوع به ادبیات آقای روحانی باز می‌گردد. ایشان ادبیات تند و بدی دارد و بسیاری از مخالفان و رقبای خود را تحقیر کرد. به طور مثال ایشان به مخالفان خود گفت «بی سوادها! با کدام آب و صابون صورتتان را بشویم؟ شما مذاکره بلد هستید؟ شما حکومت داری بلد هستید؟ » 

نظام اظهارات احمدی‌نژاد را هم تا یک جایی تحمل می‌کند ولی معلوم نیست که این وضعیت همچنان قابل تحمل باشد. 

 •  منظورتان این است که آقای احمدی نژاد به زندان می‌افتد یا از سیاست حذف می‌شود؟ 

من مسئول نظام نیستم، مسئولیت سیاسی یا امنیتی هم ندارم و پیش بینی هم در این زمینه نمی‌کنم. با این حال، همه چیز تا یک جایی قابل تحمل است و اگر قرار باشد کسی از جاده اصلی خارج شود، 2 نفر پیدا می‌شوند که او را به جاده اصلی بازگردانند. 

این تشخیص با من که مسئولیتی ندارم نیست. بالاخره، کشور مقامات قضایی و امنیتی دارد و آن‌ها تصمیم گیری می‌کنند و در صورت لزوم، تصمیم پخته‌ای می‌گیرند؛ مانند آن که برخی‌ از سران را در خانه‌های خودشان حبس خانگی کردند و اجازه ندادند خسارت‌ها برای جمهوری اسلامی ایران زیاد شود. منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.