رونمایی از موتور پیچیده موشک گمنام و قدرتمند اسپیس‌ایکس+عکس

رونمایی از موتور پیچیده موشک گمنام و قدرتمند اسپیس‌ایکس+عکس


این سامانه پرتاب بزرگ که توسط سه تقویت‌کننده مرحله اول موشک “فالکون ۹” تغذیه می‌شود، اکنون به یکدیگر متصل شده‌اند و در انتظار پرتاب از سکوی پرتاب ۳۹A در مرکز فضایی کِنِدی ناسا هستند.

اکنون قبل از اولین پرتاب “فالکون هوی” پس از این وقفه سه ساله، اسپیس‌ایکس تصویری از ۲۷ موتور مرلین این موشک غول پیکر را در توییتر به اشتراک گذاشته است.

آمادگی “فالکون هوی” برای پرتاب

موشک “فالکون هوی” اسپیس‌ایکس از اتصال سه موشک “فالکون ۹” اصلاح شده تشکیل شده است.

از موشک “فالکون ۹” تاکنون برای حمل ماهواره‌های استارلینک به مدار زمین، ارسال انسان‌ها به ایستگاه فضایی بین‌المللی و تعدادی محموله‌های علمی، ارتباطی و نظامی استفاده شده است.

“فالکون هوی” همچنین دارای یک مرحله دوم متصل به تقویت کننده مرکزی است که محموله‌ها را با آن در مدار مستقر می‌کند.

عکس | رونمایی از موتور پیچیده موشک گمنام و قدرتمند اسپیس‌ایکس

پس از پرتاب “فالکون هوی”، دو تقویت کننده کناری آن روی زمین فرود می‌آیند و تقویت کننده مرکزی پس از حمل مرحله دوم به مدار، از مدار خارج می‌شود و در دریا فرود می‌آید.

۲۷ موتور مرلین فالکون هوی تقریباً ۵ میلیون پوند نیروی رانش در هنگام بلند شدن ایجاد می‌کنند که آن را به قوی‌ترین موشک عملیاتی جهان تبدیل می‌کند. البته شرکت اسپیس‌ایکس در حال کار بر روی موشک استارشیپ(Starship) با قابلیت استفاده مجدد و سفر به مریخ است که انتظار می‌رود به لطف ۳۳ موتور نسل بعدی رپتور(Raptor) خود، نیروی رانش خیره کننده ۱۷ میلیون پوندی ایجاد کند.

اسپیس‌ایکس در وب‌سایت خود آورده است که در حال حاضر، فالکون هوی قوی‌ترین موشک عملیاتی جهان با اختلاف دو برابری است. این سیستم پرتاب عظیم قادر است تقریباً ۶۴ تن محموله را به مدار زمین ببرد.

فالکون هوی، قهرمان گمنام

فالکون هوی پس از یک وقفه سه ساله در نخستین ماموریت خود موسوم به USSF-۴۴ دو ماهواره را برای نیروی فضایی ایالات متحده به مدار زمین‌آهنگ پرتاب خواهد کرد. اگرچه تاریخ این پرتاب به طور رسمی اعلام نشده است، اما انتظار می‌رود در هفته آینده یا اوایل نوامبر انجام شود.

به نظر می‌رسد موشک فالکون هوی در میان بزرگ‌ترین دستاوردهای اسپیس‌ایکس کمی ناشناخته مانده و به حاشیه رفته است. این تعجب‌آور است، زیرا قوی‌ترین موشک عملیاتی جهان است که توسط این شرکت ساخته شده است. با این حال، این گمنامی احتمالاً به این دلیل است که در مقایسه با موشک فالکون ۹، به اندازه آن به آسمان نرفته و امتحان پس نداده است.

ماموریت USSF-۴۴ اولین پرتاب فالکون هوی از ژوئن ۲۰۱۹ تاکنون خواهد بود که پرتاب آن به دلیل شیوع بیماری همه‌گیر کووید به تاخیر افتاد.

اکنون این پرتاب، چهارمین پرتاب “فالکون هوی” در تاریخ خود خواهد بود. اولین پرواز این موشک در فوریه ۲۰۱۸ انجام شد که طی آن یک خودروی تسلا مدل رودستر متعلق به ایلان ماسک موسس شرکت اسپیس‌ایکس و یک مانکن به نام استارمن(Starman) که لباس فضایی پوشیده بود پشت فرمان آن به فضا فرستاده شد و هشت دقیقه پس از پرتاب، اسپیس‌ایکس برای اولین بار دو تقویت کننده این موشک را به طور همزمان در سکوهای فرود مجاور در پایگاه فضایی “کیپ کاناورال” فرود آورد.منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *