روسیه اروپا را تهدید کرد / تا وقتی روبل ندهید از گاز خبری نیست

روسیه اروپا را تهدید کرد / تا وقتی روبل ندهید از گاز خبری نیستقیمت گاز اروپا روز چهارشنبه که معامله‌گران به هضم اقدام ناگهانی و ارزیابی واکنش مشتریان روسیه مشغول بودند، بیش از ۲۰ درصد افزایش یافت.

مسکو به تهدیدش برای توقف جریان گاز برای کشورهایی که حاضر نیستند به درخواست پوتین برای پرداخت پول گاز به روبل موافقت کنند، عمل کرد. اتحادیه اروپا این درخواست را رد کرده است اما اکنون که مهلت پرداخت پول واردات گاز سررسیده است، کشورهای اروپایی باید درباره پذیرش درخواست پوتین یا از دست دادن عرضه گاز روسیه تصمیم بگیرند.

پایتخت‌های اروپایی هنوز در این باره اظهارنظر نکرده‌اند. به نظر می‌رسد این بلوک هفته گذشته یک راهکار را پیشنهاد کرد که اجازه می دهد جریان گاز روسیه ادامه پیدا کند اما اقدام علیه لهستان و بلغارستان که از اعضای اتحادیه اروپا هستند، احتمالا رسیدن به راه حل را دشوارتر می کند. آلمان به شدت به گاز روسیه وابسته است و احتمال سهمیه بندی سوخت را در صورت قطع واردات مطرح کرده است.

گازپروم به لهستان و بلغارستان که هر دو کشورهای ترانزیت برای گاز روسیه هستند هشدار داد اگر از گازی که برای کشورهای دیگر است، برداشت کنند در آن صورت این شرکت جریان ترانزیت را کاهش خواهد داد.

الکساندر نیکولوف، وزیر انرژی بلغارستان اعلام کرد کشورش پول تحویل گاز روسیه برای آوریل را پرداخت کرده و اگر گازپروم عرضه گاز را متوقف کند، به منزله نقض قراردادش خواهد بود.

از زمان دعواهایی که بر سر قیمت گاز بین روسیه و اوکراین در سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ پیش آمد و به اختلالات عرضه برای کشورهای اروپایی منجر شد، برای نخستین بار است که عرضه گاز روسیه قطع می شود. دومین اختلال در یخبندان زمستان ۲۰۰۹ دو هفته ادامه داشت و کل ترانزیت گاز به اروپا از طریق اوکراین متوقف شد و این کشور را برای تامین گاز به تقلا انداخت. اسلواکی و بعضی از کشورهای منطقه بالکان مجبور شدند گاز را سهمیه بندی کنند و کارخانه‌ها را تعطیل کرده و عرضه برق را کاهش دادند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، بهای معاملات گاز هلند که قیمت پایه بازار اروپاست، حداکثر ۲۴ درصد افزایش یافت وبه ۱۲۷.۵۰ یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسید که بالاترین حد از اول آوریل بود.

223223منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.