خبر مهم رویترز درباره ی اولین دور مذاکرات ایران و عربستان

خبر مهم رویترز درباره ی اولین دور مذاکرات ایران و عربستان


به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از رویترز، عربستان سعودی امروز (یک‌شنبه) تأیید کرد که ماه گذشته اولین دور مذاکرات با مقام‌های ایرانی برگزار شده است.

گفته می‌شود مذاکرات میان مقام‌های ایران و عربستان سعودی از ماه آوریل (اردیبهشت) سال جاری آغاز شده است. رویترز از برگزاری ۳ دور مذاکره میان مقام‌هایی از ایران و عربستان پیش از روی کار آمدن دولت جدید در ایران به ریاست‌جمهوری «سید ابراهیم رئیسی» خبر داد.

«فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان، در این باره از برگزاری مذاکرات میان عربستان و ایران در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۱ (۳۰ شهریور) خبر داد، اما از مکان آن یا جزئیاتی دیگر درباره آن صحبت نکرد. تاریخ اعلام شده ازسوی فیصل بن فرحان با تاریخ سخنرانی رئیس‌جمهور ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک یکسان است.

پیش از این فیصل بن فرحان در کنفرانس خبری مشترک با «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، اعلام کرده بود که مذاکرات عربستان با ایران همچنان در مراحل مطالعاتی است و امیدوار است که مسائل مورد اختلاف حل شود.

وزیر امور خارجه عربستان در بخشی از سخنانش به سخن‌پراکنی بی‌اساس علیه برنامه هسته‌ای ایران ادامه داد و افزود: «من حمایت خود را از تلاش‌های بین‌المللی که از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری می‌کند، بار‌ها اعلام کرده‌ام!»

منابع خبری پیش از این اعلام کرده بودند که مذاکرات میان ایران و عربستان با میانجی‌گری عراق در چندین مرحله در بغداد برگزار شده است. در آخرین مرحله این مذاکرات مقامات کشورمان در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل با مقامات سعودی دیدار کرده و دو طرف نشست‌های مشترکی را انجام دادند. با این حال عربستان حتی حین مذاکرات با ایران هم ادعا کرده است برای جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای هر کاری می‌کند!منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.