تورم ترکیه به ۱۸۱ درصد رسیده است؟

تورم ترکیه به ۱۸۱ درصد رسیده است؟


به گزارش ویترین، براساس داده‌های رسمی که در روز دوشنبه منتشر شد نرخ تورم سالانه ترکیه در ماه اوت از ۸۰ درصد گذشت و مصرف‌کنندگانی را که با هزینه‌های بالای انرژی، غذا و مسکن مواجه هستند، بیشتر تحت تأثیر قرار داد.

بیشتر بخوانید:

۲.۴ میلیون شغل در اینستاگرام ایجاد شده/ مهاجرت فعالان صنعت آی‌تی را جدی بگیرید

افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان تامین اعتبار شد؟/ حاج‌اسماعیلی: تورم آینده افزایش حقوق را خنثی می‌کند

موسسه آمار ترکیه اعلام کرد قیمت مصرف کننده نسبت به سال قبل ۸۰.۲۱ درصد افزایش یافته است که نسبت به ماه قبل ۰.۶ درصد افزایش داشته است.

کارشناسان مستقل می گویند نرخ تورم ترکیه بسیار بالاتر از آمار رسمی است؛ گروه تحقیقات تورم، نرخ تورم سالانه را ۱۸۱ درصد اعلام کرده است.

بانک مرکزی علیرغم افزایش قیمت ها، افت لیر و حساب جاری نامتعادل به طور غیرمنتظره ای نرخ بهره را در ماه اوت به ۱۳ درصد کاهش داد. بانک مرکزی بین سپتامبر تا دسامبر سال گذشته نرخ بهره را ۵ واحد درصد کاهش داده است. سپس این نرخ تا ماه گذشته ۱۴ درصد باقی ماند.

تورم ترکیه به ۱۸۱ درصد رسیده است؟

حمله روسیه به اوکراین و کاهش ارزش لیر باعث افزایش تورم در این کشور شده است. از زمانی که بانک مرکزی شروع به کاهش نرخ‌ها کرد، لیر در برابر دلار آمریکا بیش از ۵۰ درصد سقوط کرده است.

اقتصاددانان می گویند تورم فزاینده در ترکیه در حالی می‌تازد که رئیس جمهور رجب طیب اردوغان بر این عقیده‌است که هزینه های بالای استقراض منجر به قیمت های بالاتر می شود برعکس نظریه اقتصادی تثبیت شده.

در همین حال دولت اعلام کرده است که کماکان نرخ بهره را برای تقویت تولید و صادرات در تلاش برای رسیدن به مازاد حساب جاری کاهش خواهند داد.

۲۲۳۲۲۷منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *