تنظیم سند همکاری راهبردی ایران و روسیه به زودی

تنظیم سند همکاری راهبردی ایران و روسیه به زودی


امیرعبداللهیان در نشست مطبوعاتی مشترک با سرگئی لاوروف همتای روس خود تاکید کرد مواضع و نگاه تهران و مسکو در خصوص مسائل منطقه برهم منطبق است.

عبداللهیان همچنین با تاکید بر ضرورت رفع موانع فعالیت تجار ایرانی به دلیل تهدید ویروس کرونا گفت: بیش از 70  درصد مردم ایران واکسن زده اند و منعی برای سفر تجاری از و به ایران وجود ندارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در تبیین رویکرد ایران در قبال فلسطین گفت: مواضع ما در مسائل فلسطین معلوم است و ما تحرکات اسرائیل را بر نمی تابیم.

وی افزود: در مساله سوریه اتفاق نطر داریم. خواستار حل این مساله از طریق سیاسی هستیم.

وزیر امور خارجه ایران در خصوص رزمایش “فاتحان خیبر” در نزدیکی مرزهای شمال غربی کشور گفت که جمهوری آذربایجان شش مانور با برخی طرف های خارجی برگزار کرده است اما اما ایران فقط یک رزمایش برگزار کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران به طور جدی نگران حضور اسرائیل در قفقاز است. تهران “تغییر نقشه” منطقه را تحمل نخواهد کرد.

در نشست “فرمت مسکو” درباره افغانستان شرکت می کنیم 

امیرعبداللهیان گفت جمهوری اسلامی ایران در نشست “فرمت مسکو” درباره افغانستان که قرار است به میزبانی روسیه برگزار شود، شرکت خواهد کرد.

امیرعبداللهیان در بخشی از این کنفرانس خبری تاکید کرد: از اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حادثه تروریستی کرج را محکوم نکرد خرسند نیستیم.

سفر جدید رافائل گروسی به تهران 

امیرعبداللهیان همچنین اعلام کرد تهران آماده است تا سفر جدید رافائل گروسی رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران را ترتیب دهد.

امیرعبداللهیان همچنین در خصوص مذاکرات ایران و عربستان گفت که دور جدیدی از این مذاکرات انجام شده است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران آماده توافق برای حل اختلافات است، اظهار داشت که گفت و گو ها باعث حل اختلافات و مانع مداخله می شود.

 

لاوروف: روند حضور دائم ایران در اتحادیه اقتصادی اورآسیا کلید خورد

 سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه اعلام کرد: در مذاکرات امرور با حسین امیر عبداللهیان همتای ایران خود روند موافقت نامه حضور دائمی ایران را در اتحادیه اقتصادی اورآسیا را آغاز کردیم.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در پاسخ به سوال،  با مثبت ارزیابی کردن آغاز روند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای تصریح کرد: روند  عقد موافقت نامه حضور دائمی ایران در اتحادیه اقتصادی اورآسیا را نیز آغاز کردیم.  

او اظهار داشت :ایران مدت طولانی شرکت کننده در موافقت نامه موقت اتحادیه اقتصادی اورآسیا بوده است و  الان روند برای عقد موافقت نامه دائمی ایران با اتحادیه را آغاز کردیم.  

وی افزود :کاملا بدیهی است که این توافقنامه به نفع شرکت کنندگان در توافقنامه اتحادیه اورآسیا است.

لاوروف گفت:  پذیرش ایران در سازمان همکاری شانگهای را مثبت ارزیابی می کنیم وما  اعلام کردیم که از تصمیم اجلاس شانگهای در دوشنبه برای آغاز روند عضویت ایران استقبال می کنیم.  

وزیر خارجه روسیه افزود :ایران هم اکنون به عنوان عضو ناظر در سازمان شانگهای مشارکت می کند که به آن کشور امکان می دهد در تمام فعالیت های این سازمان از جمله گروه تماس افغانستان مشارکت می کند.  

وی ادامه داد :فعالیت های سازمان شانگهای در عرصه های مختلف از جمله مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و تروریسم و تامین امنیت و فعالیت های اقتصادی در جهت منافع ایران و روسیه است.  

این مقام روس افزود :آنچه که مربوط به اتحادیه اروپا اورآسیا می شود ایران مدت طولانی شرکت کننده موافقت نامه موقت است الان روند برای عقد موافقت نامه دائمی ایران با اتحادیه را آغاز کردیم.  منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.