تقاضای اوکراین از تل آویو

تقاضای اوکراین از تل آویو


به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس،یک رسانه صهیونیستی روز چهارشنبه نوشت که دولت اوکراین از رژیم موقت صهیونیستی درخواست سامانه‌های مختلف دفاع موشکی از جمله سامانه «گنبد آهنین» کرده است.

وبگاه «آکسیوس» نوشت که دولت اوکراین یک درخواست رسمی برای دریافت سامانه‌های دفاع هوایی به (رژیم) اسرائیل ارسال کرده است. اوکراین دلیل این تقاضا را مقابله با پهپادهای روسیه اعلام کرده است. کی‌یف مدعی است که ایران این پهپادها را به روسیه ارسال کرده است.

سفارت اوکراین در فلسطین اشغالی طی نامه‌ای به وزارت خارجه رژیم اسرائیل مدعی شده که احتمال تحویل سریع موشک‌های بالستیک «فاتح-۱۱۰» و «ذوالفقار» از ایران به روسیه بالاست.

در این نامه آمده است، اوکراین به شدت علاقه‌مند است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن از (رژیم) اسرائیل سامانه‌های دفاعی «گنبد آهنین»، «باراک-۸»، «فلاخن داوود» و پشتیبانی از اپراتورهای اوکراینی را دریافت کند.

در این نامه تاکید شده که تجربه مثبتی که ایران در استفاده از سلاح‌ها در اوکراین به دست می‌آورد، منجر به بهبود بیشتر این تسلیحات ایران خواهد شد. مقامات رژیم موقت صهیونیستی دریافت این نامه را از سفارت اوکراین تایید کردند.  «بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی  نیز روز چهارشنبه در دیدار با سفرای اتحادیه اروپا از ارسال سامانه‌های هشدار سریع به اوکراین خبر داد.

این در حالی است که وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه شایعات برخی رسانه‌های غربی درباره اینکه ایران پیشنهاد ارسال موشک‌های زمین به زمین به روسیه داده را رد کرد. سخنگوی پنتاگون گفت در حال حاضر هیچ اطلاعاتی برای تایید گزارش‌ها در خصوص پیشنهاد ایران برای تحویل موشک‌های زمین به زمین به روسیه وجود ندارد.

«رویترز »که سابقه‌ای طولانی در خبرسازی‌های ایران‌هراسانه دارد ادعا کرده بود تهران به مسکو وعده ارسال موشک‌های زمین به زمین و «پهپادهای بیشتر» داده است. رویترز مدعی شد که توافق در این خصوص روز ۴ اکتبر(سه شنبه ۱۲ مهر) حاصل شد.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این ادعاها درباره ارسال پهپاد به روسیه را تکذیب کرده است. «ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز گفت «ایران هیچ سلاحی را برای هیچکدام از طرفین جنگ صادر نکرده است.»

او حدود دو هفته پیش هم درباره ادعاهای مقام‌های اوکراینی مبنی بر استفاده ارتش روسیه از پهپادهای ساخت ایران گفت: «جمهوری اسلامی ایران اخبار منتشر شده در خصوص تحویل پهپاد به روسیه به منظور استفاده در جنگ اوکراین را بی اساس دانسته و آن را تأیید نمی‌کند.»

پیشتر نیز «حسین امیرعبداللهیان» رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران نیز در گفت‌وگویی با روزنامه «نیویورک تایمز» و در پاسخ به سئوالی مبنی بر این‌که ایران خودش را متعهد می داند که به هیچ یک از طرف‌های جنگ سلاح ندهد، آیا این درست است؟ اظهار داشت: «ما مقید هستیم ارسال سلاح صورت نگیرد. ارسال سلاح به هریک از طرفین، شانس راهکار سیاسی را به تعویق می‌انداز.»

امیرعبداللهیان افزود: «ما با روسیه همکاری‌های دفاعی داریم و همکاری‌های دفاعی ما هیچ ربطی به موضوع اوکراین ندارد. ما هیچ امکاناتی را به هیچ طرفی برای کاربرد جنگ در اوکراین نخواهیم داد. متاسفانه تبلیغات نادرستی در این زمینه صورت گرفته است.»

وی در پاسخ به این سؤال که آیا اگر آنها بخواهند از پهپادهای ایران استفاده بکنند، آیا این امر در راستای توافق دفاعی تلقی خواهد شد؟ خاطرنشان کرد: «ما امکاناتی را به روسیه برای استفاده در اوکراین نداده‌ایم. اوکراین فقط راه‌حل سیاسی دارد. راه‌حل جنگ نیست و باید هر چه سریع‌تر طرفین در میز مذاکره مسئله را حل و فصل کنند.»

گفتنی است از ابتدای بحران اوکراین، جمهوری اسلامی ایران تلاش‌هایی را برای حل سیاسی این بحران صورت داد و علاوه بر رایزنی‌های تلفنی حسین امیرعبداللهیان با وزرای خارجه روسیه و اوکراین (دو طرف درگیر) دو بار نیز حامل پیام وزیر خارجه اوکراین برای مقامات روسیه بود.منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *