تحلیل احمدی‌نژاد از نوسانات ارزی

تحلیل احمدی‌نژاد از نوسانات ارزی


به گزارش اقتصادنیوز ، تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است. اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

12 مهر 1351؛ شکایت بانک ایران و روس در دادگاهی در انگلستان رد شد

قاضی یکی از دادگاه‌های لندن دیروز شکایت بانک ایران و روس علیه یک کمپانی حمل‌و‌نقل انگلیسی را رد کرد.

بانک ایران و روس شعبه مرکزی تهران یک میلیون دلار ضرر و زیان کلاهبرداری علیه یک کمپانی حمل‌و‌نقل انگلیسی موسوم به «گوردون وودروف» را تسلیم دادگاه عالی انگلستان کرده بود.

جریانات دادرسی در رسیدگی به پرونده 249 صفحه‌ای این شکایت هفت ماه به طول انجامید و شهود دادگاه از کشورهای ایران، انگلستان، شوروی و ایالات‌متحده در بیش از یک میلیون کلمه ادای شهادت کردند.

ماجرای شکایت چنین است که بانک ایران و روس تهران علیه کشتیرانی «گوردون وودروف» عرض حالی به مبلغ 480 هزار دلار تسلیم دادگاه عالی انگلیس شد.

سرپاتریک، رئیس دادگاه گفت: «شخصیت اصلی پرونده فردی به نام اکرام مناف زاده است. تجارت مناف‌زاده که زمانی یک بازرگان موفق بود چندی پیش رفته‌رفته از رونق افتاد و برای او و کسانی که با وی روابط تجاری داشتند، بدبختی به بار آورد.»

قاضی انگلیسی گفت: مناف‌زاده که قرار است در ایران محاکمه شود تعدادی کتاب در لندن به ارزش 48 هزار دلار خریداری کرد و سپس شرکت «گوردون وودرف» را تشویق کرد که هشت فاکتور سفید در اختیار او قرار دهد. در این فاکتورها مناف‌زاده قیمت کتاب‌های خریداری‌شده را 576 هزار دلار نوشت و سپس به اعتبار این مبلغ که روی فاکتورها نوشته بود، اعتبار دریافت کرد.

استقبال مسلمانان برای خرید زمین در شهر جدید مشهد

امروز کسب اطلاع شد که پس از اعلام نظر آقای حسن‌ زاهدی، استاندار و نایب‌التولیه آستان قدس در مورد واگذاری زمین به همه مسلمین و شیعیان شیخ‌نشین‌های خلیج فارس که بیشتر ایام تابستان را برای زیارت و اقامت به مشهد می‌آید در صدد خرید زمین در شهر جدید مشهد برآمده‌اند و از طرح سازمان نوسازی و عمران آستان قدس استقبال کرده‌اند.

هم‌اکنون بسیاری از مسلمانان شیخ‌نشین‌ها قطعات بزرگ این زمین‌ها را با پرداخت حق تقدیمی و حق‌الاجاره 20 ساله صاحب شده‌اند و در صدد ایجاد ساختمان هستند/

این امر سبب رونق بیش از حد کسب‌و‌کار مردم در شهر مشهد شده و مردم مشهد از اینکه این طرح با سرعت در حال توسعه است، خشنودند.

12 مهر 1361؛ باغ‌های کوچک بنیاد مستضعفان اجاره داده می‌شود

به‌منظور رسیدگی بیشتر به واحدهای بزرگ و صرفه‌جویی در هزینه‌ها و نیروی انسانی متخصص و متعهد، باغات کوچک متعلق به بخش کشاورزی بنیاد مستضعفان از طریق اجاره به اشخاص واگذار می‌شود.

محمدجواد رفیق‌دوست، سرپرست بخش کشاورزی بنیاد مستضعفان افزود: در آینده توزیع محصولات باغات در اختیار شبکه توزیع قرار می‌گیرد و به طور کلی برنامه را در جهت کشت موادی که امروز موردنیاز است قرار می‌دهیم.

وی با اشاره به سازماندهی، برنامه‌ریزی و پیشرفت امور مختلف واحدهای تابع این بخش که شامل زراعت، باغبانی، دامداری، مرغداری، صنایع کشاورزی، کارخانه‌های تولید جعبه می‌باشد، عملکرد این بخش را تشریح کرد و گفت: طی 6 ماه اول سال جاری حدود 2 میلیون و 305 هزار و 807 قطعه مرغ و 3244 تن تخم‌مرغ و نیز 10 میلیون و 990 هزار قطعه جوجه یک روزه گوشتی تولید و به بازار عرضه شده است.

رفیق‌دوست درباره شرکت «مرغک» گفت: شرکت مرغک از شرکت‌های تحت پوشش بنیاد مستضعفان است. اولین شرکت در خاورمیانه است که به علت دارا بودن «مرغ اجداد» خودکفا است و از این بابت حدود 7 میلیون و پانصد هزار تومان ارز صرفه‌جویی شده است.

12 مهر 1371؛ چگونگی توزیع سیمان و آهن دولتی اعلام شد

براساس تصمیم شورای اقتصاد 200 هزار تن از آهن آلات خریداری شده برای طرح‌های عمرانی ملی و عمرانی استانی به سهمیه مردمی اختصاص یافت.

مهندس محمد علی‌نژاد، مسوول واحد توزیع مصالح ساختمانی کشور علت اتخاذ این تصمیم شورای اقتصاد را به تعویق افتادن سهمیه مردمی ذکر کرد و افزود: آهن‌آلات سهمیه مردمی تنها به واحدهای با زیربنای تا 100 مترمربع تعلق می‌گیرد.

علی‌نژاد اضافه کرد: به استان‌ها ابلاغ شده است برای جذب سهمیه مردمی به مرکز تهیه و توزیع فلزات ساختمانی مراجعه کنند.

وی که به عنوان مدیر بازرگانی داخلی مرکز تهیه و توزیع فلزات ساختمانی سخن می‌گفت، افزود: در حال حاضر عرضه مستقیم آهن‌آلات با نرخ شناور در این مرکز انجام می‌شود.

مسوول توزیع مصالح ساختمانی کشور درباره سیمان نیز گفت: با تصویب شورای اقتصاد، 30 درصد از ظرفیت اسمی کارخانه‌های تولید سیمان به تقویت بنیه مالی کارکنان این واحدها اختصاص یافت و 70 درصد نیز در اختیار وزارت بازرگانی باقی ماند که از طریق ادارات کل بازرگانی استان‌ها در اختیار بخش‌های عمرانی، استانی و مردمی قرار می‌گیرد.

12 مهر 1391؛تحلیل احمدی‌نژاد از نوسانات ارزی

رئیس‌جمهور در یک نشست مطبوعاتی در پاسخ به سوال خبرنگاران درخصوص نوسانات شدید ارزی اعلام کرد که هیچ دلیل اقتصادی برای این نوسانات قند وجود ندارد.

به گفته احمدی‌نژاد دو عامل دست به دست هم دادند تا این نوسانات شکل بگیرد؛ یک عامل از بیرون و یک عامل از درون. به اعتقاد رئیس‌جمهور، تحریم نفتی و از آن بدتر تحریم مبادلات بانکی که به شکل یک جنگ پنهان گسترده به کشورمان تحمیل شده است، عامل بیرونی است و عامل درونی نیز اقدامات عملی و جنگ روانی و تبلیغاتی است که علیه دولت راه‌اندازی کرده‌اند. وی در این زمینه به گزارش یکی از نهادهای امنیتی اشاره کرد که در آن 22 نفر سر حلقه آشفتگی‌های اخیر بازار ارز معرفی شده‌اند.

احمدی‌نژاد در عین حال افزود: کارهایی در حال انجام است و تصمیماتی گرفته شده که امیدوارم شرایط بازار ارز بهتر شود.

احمدی‌نژاد در تشریح کار این افراد گفت: «موبایل دستشان است و در تماس با هم می‌گویند که 200 تا 500 تا بنداز بالا». رئیس‌جمهور با بیان این مطلب تاکید کرد: این مسائل هیچ ارتباطی به اقتصاد ایران ندارد. وی ضمن اینکه از مردم خواست آرامش خود را حفظ کنند و برای مراجعه به بازار دست تنگه دارند، گفت: دشمن سنگی انداخته و ما  این سنگ را به سمت خودشان می‌اندازیم.

احمدی‌نژاد در طول نشست خبری خود به دو اشاره کرد و خطاب به خبرنگار یکی از ‌ها گفت: همین که قیمت دلار را 4 هزار تومان اعلام می‌کنند، جنگ روانی است.

رئیس‌جمهور با دفاع از ایده راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی نیز این طرح را حاصل تعامل و همفکری سه قوه خواند و اضافه کرد: فرض کنیم مبادلات خارجی ما قطع شود. با این وجود هم اقتصاد ایران می‌تواند به حیات خود ادامه دهد و پیشرفت کند.

تشکیل یک میلیون پرونده در تعزیرات

 وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش که وضعیت نرخ دلار روی بازار باعث می شود که برخی قیمت‌ها را لحظه‌ای در سطح بازار تغییر دهند، نقش نظارتی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در این خصوص چیست؟ گفت: حجم پرونده‌ها و بازرسی‌های ما چند براب رشده یعنی بیش از یک میلیون پرونده در تعزیرات برای متخلفان تشکیل و مدارک مستند را تهیه کردیم این میزان بسیار بیشتر از سال‌های گذشته است.

مشکل این است که وقتی از سرچشمه نتوانیم قیمت ارز را مدیریت کنیم، آثار نظارت و کنترل در نزد مردم محسوس نیست، ما حداقل 3 میلیون واحد صنفی که 70 هزار واحد تولیدی است با اینکه پایین دست کار بازرسی و نظارت تشدید و چند برابر شده، اما مردم آن را احساس نمی‌کنند و برایشان مشهود نیست، علت آن هم این است که باید قیمت ارز به عنوان جریان خونی که در بدن اقتصاد جاری است، بتوانیم مدیریت کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نحوه استفاده از منابع در مرکز مبادلات ارزی تصریح کرد: این موضوع تصمیمی است که در کارگروه مشترک دولت و مجلس اتخاذ شده شامل ارز بخش نفت (14.5 درصد درآمد نفتی)، صندوق توسعه ملی و پتروشیمی‌هاست، هنوز ارز بانک مرکزی وارد سیستم نشده است.

وی ادامه داد: اولویت‌های یک و دو کالاهای اساسی و دارو است. آنها ارز بانک مرکزی را با نرخ 1226 تومان استفاده می‌کنند؛ اما اولویت‌های سه، چهار و پنج از ارز بانک مرکزی استفاده نمی‌کنند اگز فاز بعدی ارز بانک مرکزی هم اضافه شود ، سرعت پردازش پرونده‌ها بالا می‌رود.

پراید ارزان‌ترین خودرو دنیا شد

در شرایطی که قیمت پراید به عنوان پرتیراژترین خودرو تولید داخل این روزها به 13 میلیون تومان رسیده و مشتریان چندان قادر به هضم این قیمت نیستند، باید از پراید به‌عنوان ارزان‌ترین خودرو دنیا یاد کرد.

با اتفاقاتی که هم‌اکنون در بازار ارز افتاده و نرخ دلار به بالای 3300 تومان رسیده است، باید پراید را ارزان‌ترین خودرو حال حاضر دنیا دانست. پراید هم‌اکنون 13 میلیون تومان در بازار قیمت دارد و با فرض تثبیت نرخ دلار در عدد 3300 تومان، قیمت این خودرو چهار هزار دلار به دست می‌آید. آن‌طور که کارشناسان می‌گویند، هم‌اکنون نانوی هندی معروف‌ترین خودرو ارزان دنیا به شمار می‌رود و قیمتی بالای 4500 دلار دارد؛ بنابراین باید پراید را که در حال حاضر چهار هزار دلار می‌ارزد، ارزان‌ترین خودرو دنیا بدانیم.منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.