این کالاها ارزان شدند/ گزارش رسمی دولت درباره هزینه‌های سفره خانوار

این کالاها ارزان شدند/ گزارش رسمی دولت درباره هزینه‌های سفره خانواردر نخستین ماه از نخستین فصل از نخستین سال قرن جدید، همچنان رشد تورم کالاهای خوراکی محسوس است.

اطلاعات منتشر شده از مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که از میان ۵۱قلم کالای خوراکی منتخب، قیمت ۴۷قلم کالا افزایشی بوده، یک کالا تغییری نکرده و ۳ کالا ارزان شده است.

طبق این آمارها، فقط در فروردین امسال، متوسط قیمت گوجه‌فرنگی ۲۷.۶درصد نسبت به اسفندماه گذشته جهش کرده و در مقابل قیمت هندوانه با آغاز فصل برداشت در برخی از نواحی کشور با کاهش ۲۴.۱درصدی مواجه شده است.

کارنامه ۷ماهه خوراکی‌ها؛ پایان بحران هویج

بررسی روند ۷ماهه بازار خوراکی‌ها نشان می‌دهد که در این بازه زمانی، قیمت ۵۱قلم از کالاهای خوراکی منتخب به‌طور میانگین ۳۶.۷درصد رشد کرده است.

در این ۷ماه، رکورد بیشترین افزایش قیمت به سیب‌زمینی اختصاص دارد که بهای آن ۱۷۷درصد جهش کرده و در مقابل پرتقال با کاهش ۳۵درصدی رکورددار بیشترین افول قیمت شده است.

همچنین بررسی کلی این بازار نشان می‌دهد که در ۷ماهه اخیر، به‌جز پرتقال، هویج‌فرنگی که بازار آن با چالش‌های جدی مواجه بوده و روغن نباتی جامد که بازار آن به‌واسطه حذف ارز ترجیحی به‌شدت پر شایعه شده، به‌ترتیب با کاهش ۵ و ۲درصدی قیمت روبه‌رو بوده‌اند؛ اما مابقی کالاها رشد ۲ تا ۱۷۷درصدی را تجربه کرده‌اند.

۲۲۳۲۲۵منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.