افزایش آگاهی مردم، کیلید ساماندهی بازار مسکن

افزایش آگاهی مردم، کیلید ساماندهی بازار مسکن


مسکن سرمایه‌ نیست، یک کالای مصرفی است

پیش بینی قیمت مسکن در این بازه زمانی که تورم و قیمتها تحت تاثیر رویدادهای سیاسی و اقتصادی در حال نوسان است، امری دشوار محسوب می‌شود. به طوری که کارشناسان نیز نمی‌توانند به راحتی با در نظر گرفتن چند مولفه مشخص، آینده قیمت‌ها را تخمین بزنند. چراکه نرخ ارز، تورم و سایر شاخصه‌ها که قیمت مسکن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ثبات ندارد و به این صورت نمی‌توان نرخی از آینده بازار ارائه داد.

برنامه‌ریزی در بازار مسکن به دیتای شفاف نیاز دارد؛

در شرایط فعلی بازار مسکن کشور که آمارها از نوسانات منفی تعداد معاملات خبر می‌دهند، بسیاری از مردم به دنبال پیش‌بینی وضعیت آینده قیمت مسکن بوده و از انجام معاملات دست کشیده‌اند. در حالی که آمارها، وضعیت نسبتا تثبیت شده قیمتها در یک بازه قیمتی ۳۰ الی ۳۱ میلیون تومانی را نشان می‌دهد و نمی‌توان کاهش یا افزایش آن در چند ماه آینده را پیش بینی کرد.

اما برنامه‌ریزی و سیاستگذاری بدون در نظر گرفتن آینده یک بخش کلان اقتصادی همچون مسکن،‌ تا حدودی غیرممکن است. به این صورت که متولیان تصمیم‌گیری در بخش مسکن کشور، تا ندانند در سال آینده میانگین قیمت مسکن در هر شهر چقدر است، نمی‌توانند با اعمال سیاستهای کنترلی یا تشویقی و محرک، تعادل را در آن شهر یا حتی محله برقرار کنند. این آینده نگری برای مردم نیز بسیار حائز اهمیت است. چراکه تا متقاضیان از آینده میانگین قیمت آپارتمان فروشی تهران خبری نداشته باشند،‌ اقدام به خرید نکرده و تا کاهش قیمت‌ها صبر خواهند کرد.

شفافیت، نخستین نیاز ساماندهی بازار مسکن؛

البته روشهای کاربردی مختلفی نیز برای پیش‌بینی حدودی قیمتها وجود دارد که آن نیز با تحلیل آمار معاملات امکان‌پذیر است. آمارهایی که توسط کارشناسان و تحلیلگران بازار مسکن، مورد بررسی قرار گرفته و تخمینی از آینده بازار را ارائه می‌دهند. این مهم نیز به آمارهای شفاف نیاز دارد تا علاوه بر تخمین و تحلیل کاربردی، سیاستگذاران برمبنای آن، برای آینده بخش مسکن تصمیم‌گیری کنند.  

گفتنی است برای دریافت آمار و اطلاعات شفاف از روند معاملات، وزارت راه وشهرسازی سامانه‌هایی با عنوان «سابا» و املاک و اسکان را ایجاد کرده تا مالکان و مشاورین املاک با واردکردن اطلاعات معاملات و خانه‌های خود، اطلاعات تمام خانه‌ها را به صورت یکپارچه در یک بستر وارد کنند. اما این دو سامانه آنطور که بازارمسکن کشور به آن نیاز دارد به ارائه خدمات نمی‌پردازد. چرا که نمی‌توان نمودار یا جدولی از تقاضای خانه اجاره ای در تهران را مشاهده کرد و روی آن تحلیل کارشناسی انجام داد.

توسعه بازار مسکن با همکاری مردم امکان پذیر است؛

از سوی دیگر تعداد زیادی از واحدهای ملکی، یک مالک دارند و به طور معمول آن اشخاص از وارد کردن اطلاعات املاک خود ممانعت می‌کنند. شایان ذکر است این چالشی است که دریافت مالیات از خانه های خالی یا محتکران املاک را دشوار کرده است. بسیاری از مردم نیز با هدف کسب منافع مالی اقدام به خرید خانه کرده اند و با تفکر اینکه به محض افزایش قیمت خانه خود را به فروش میرسانند، مشخصات ملک خود را وارد سامانه نمی‌کنند.

گفتنی است این نوع نگرش نسبت به خرید یا هرگونه فعالیت در بازار مسکن بسیار مخرب است و باید با سیاستگذاری و فرهنگ‌سازی، نگاه سرمایه‌گذاری به مصرف گرایی در بازار مسکن تغییر پیدا کند. این امری است بسیار مهم که حتما باید در دستور کار متولیان قرار بگیرد. چراکه منافع آن بسیار زیاد است و می‌تواند آغاز توسعه مسکن در سطح بسیار خوبی باشد.

نگاه سرمایه‌ای به مسکن، آفت بازدارنده ساماندهی این بخش است؛

نخستین منفعت نگاه مصرف‌گرایانه به مسکن، کاهش فعالیت سوداگران در این بخش و عدم احتکار املاک توسط سرمایه‌داران است. این مهم در این بازه زمانه که رکود، تعداد ساخت مسکن را کاهش داده اهمیت دوچندانی دارد و باعث عرضه واحدهای مسکونی خالی که با هدف افزایش قیمت احتکار شده‌اند می‌شود.

مزیت دیگر این فرهنگ سازی را میتوان کاهش اجاره‌بها و افزایش علاقه جوانان به سکونت در خانه‌ اجاره‌ای در تهران و سایر شهرها دانست.  این نوع نگرش تا امروز در بین خانواده‌ها و جوانان ایرانی وجود نداشته و تشکیل خانواده را صرفا با خرید خانه آغاز می‌کنند. در حالی که در کشورهای توسعه یافته، اجاره‌کردن خانه امری طبیعی و معقول به شمار میرود. گفتنی است این تغییر دیدگاه مزیت های بیشمار بیشتری دارد که در مجله خبری کیلیدمگ، اطلاعات جامع و کاملی در این خصوص به مرحله نگارش درآمده و در دسترس همگان است.

افزایش آگاهی مردم، کیلید ساماندهی بازار مسکن

افزایش آگاهی ملکی مردم، کیلید توسعه بازار مسکن؛

لازم به ذکر است افزایش آگاهی مردم نسبت به این موضوعات و مباحث دیگر، یکی از مهمترین اهداف سامانه‌ای هوشمند به نام کیلید است که سالهاست در این مسیر گام برداشته و علاوه بر افزایش آگاهی ملکی مردم، ابزارهای متعددی در اختیار کاربران قرار داده است.

ابزارهایی که سرعت و کیفیت را به معاملات ملکی افزوده و دستاوردهای متعددی برای مردم و فعالان این بخش به همراه آورده است. بخش اطلاعات مسکن کیلید با بهره گیری از هوش مصنوعی اطلاعات املاک را از سامانه های املاک و اسکان و «سابا» استخراج کرده و پس از پردازش، آنها را به شکل نمودار در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به این صورت متقاضی خرید آپارتمان در دریا با مراجعه به این بخش، میتواند تمام نوسانات قیمت خرید آپارتمان در دریا را تا ۸ سال گذشته مشاهده کرده و با آگاهی بیشتری به خرید ملک در این منطقه اقدام کند.

از سوی دیگر متقاضی سکونت در خانه اجاره‌ای در تهران یا آپارتمان فروشی تهران نیز می‌تواند علاوه بر مطالعه این بخش، از طریق ابزار تخمین قیمت کیلید، کدپستی ملک مورد نظر را وارد کرده و تخمینی از ارزش روز ملک مورد نظر را مشاهده کند.

سرعت و کیفیت، کیلید رسیدن به یک معامله ملکی موفق؛

گفتنی است ابزارهای دیگری با استفاده از هوش مصنوعی در آسان شدن روند معاملات ملکی تاثیر مثبت داشته است. ابزارهایی همچون جستجوی خانه رویایی از طریق هوش مصنوعی کیلید که با در نظر گرفتن تمام نیازها و سلایق متقاضی، فایل‌هایی که با تمام مولفه های وارد شده از سوی کاربر همسو است را معرفی می‌کند. این شاخصه‌ها شامل بازه قیمتی، محله، تعداد اتاق‌ها، سال ساخت و …. تا نوع نمای ساختمان را شامل می شود.

شایان ذکر است مواردی که به این مولفه‌ها نزدیک هستند نیز، به کاربر معرفی می‌شود. به عنوان مثال متقاضی خرید آپارتمان در دریا، پس از انتخاب نیازهای خود، تمام فایل‌های موجود را مشاهده کرده و واحدهایی که با متراژ کمتر یا بیشتر، با هزینه و مشخصات درخواستی کاربر همخوانی دارد را هم به نمایش می گذارد.

کیلید، همراهی هوشمند برای انجام تمام فرآیند معاملات ملکی؛

جستجو از روی نقشه و پیداکردن خانه موردنظر از روی دوربین گوشی همراه با استفاده از سیستم واقعیت افزوده نیز، مدتهاست جزو ابزارهای محبوب کاربران کیلید، مورد استفاده قرار گرفته است. به این صورت کاربران کیلید می‌توانند پس از کسب اطلاعات قیمت و نوسانات املاک مختلف تهران، برای خانه خود یا واحدی که قصد خرید یا اجاره آن را دارند تصمیم بگیرند و توسط ابزارهای مختلف جستجو، بهترین انتخاب ملکی را داشته باشند.

شایان ذکر است کیلیدپرو نیز بخشی است که به مشاورین املاک قدرت برنامه ریزی بهتر و فعالیت هدفمند می‌دهد تا بتوانند بهترین بازدهی را در بازار املاک داشته باشند. در مجموع کیلید سامانه‌ای است که کارشناسان، سیاستگذاران و مردم می‌توانند از آمارهای شفاف و کاربردی آن، برای تصمیم‌گیری استفاده کرده و برآوردی از آینده این بخش داشته باشند. همچنین ابزارهای این سامانه هوشمند، سرعت و کیفیت معاملات را به صورت چشمگیری افزایش داده و بخش عرضه املاک را با تکنولوژی روز دنیا همسو کرده است.منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.