اظهارات عجیب اردوغان در خصوص تورم ترکیه/ منتقدان با ما همسو شده‌اند

اظهارات عجیب اردوغان در خصوص تورم ترکیه/ منتقدان با ما همسو شده‌اندبه گزارش ویترین، تورم سالانه ترکیه در ماه اوت به بالای ۸۰ درصد رسید که بالاترین رقم در ۲۴ سال اخیر است که عمدتاً ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی است که پس از حمله روسیه به اوکراین افزایش یافت.

با این حال معلوم شد که این افزایش نسبت به ماه‌های گذشته کمتر بوده است و نشان می‌دهد که فشار قیمت ممکن است کند شود.

اردوغان در مراسمی با حضور تجار در استانبول گفت: ما تورم را در ماه فوریه به سطوح معقول کاهش خواهیم داد و سپس مصمم هستیم که آن را تک رقمی کنیم.

رئیس جمهور ترکیه گفت:” “ما این کار را در گذشته انجام داده ایم. نرخ بهره را به ۴.۶ درصد و تورم را به ۶.۲ درصد کاهش داده بودیم.”

دولت می گوید با برنامه اقتصادی خود که نرخ بهره پایین را برای تقویت صادرات، تولید و سرمایه گذاری در اولویت قرار داده است، با هدف کاهش افزایش قیمت مصرف کننده با تبدیل کسری حساب جاری مزمن ترکیه به مازاد، تورم کاهش خواهد یافت.

اردوغان در ادامه افزود:” هدف از مدل اقتصادی ترکیه رشد کشور ما از طریق سرمایه گذاری، اشتغال و مازاد حساب جاری بوده است. کسانی که به خاطر مدل اقتصادی کشور ما را مورد انتقاد قرار می دهند، با ما همسو شده اند.”

اردوغان به دلیل مخالفت با هزینه‌های استقراض بیشتر شناخته می‌شود که به گفته او تنها «ثروتمندان را ثروتمندتر و فقرا را فقیرتر می‌کند». او اغلب نرخ های بهره بالا را «مادر همه شرارت ها» می نامد.

نرخ های بهره بالاتر، وام گرفتن برای خانوارها و مشاغل را گران تر می کند. دولت به دنبال افزایش تولید، صادرات و اشتغال با سیاست نرخ پایین بوده است.

اردوغان هفته گذشته گفت تورم یک “تهدید اقتصادی غیرقابل حل نیست” و افزود که در پایان سال کاهش خواهد یافت.

۲۲۳۲۲۷منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *