آمادگی اردن و سوریه برای تأمین برق لبنان

آمادگی اردن و سوریه برای تأمین برق لبنان


به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ این نشست سه جانبه که در دفتر وزارت انرژی و منابع معدنی اردن در امان برگزار شد، برنامه و جدول زمانی برای راه اندازی دوباره خط انتقال برق میان اردن و سوریه ارائه شد.

همچنین بررسی‌های تخصصی و نیز تهیه توافق لازم برای تأمین برق لبنان نیز صورت گرفت.

هاله زواتی وزیر انرژی و منابع معدنی اردن در این زمینه گفت، این نشست پس از جلسه چهارجانبه میان اردن، مصر، سوریه و لبنان برای انتقال گاز مصر به لبنان از طریق اردن و سوریه با هدف کاهش هزینه تولید برق در لبنان برای تضمین تأمین گاز مورد نیاز ایستگاه “دیر عمار” انجام شده است.

وی در این باره گفت، پروژه طرح و نیز جدول زمانی آن تهیه و یک گروه تخصصی نیز تشکیل شد.

وزیر انرژی اردن خاطرنشان کرد، پروژه بیشتر بر ترمیم زیرساخت‌های برق سوریه و نیز آمادگی طرف های سه گانه برای توافق جهت تأمین برق لبنان تمرکز داشته است.

غسان الزامل وزیر برق سوریه نیز در این دیدار گفت که شرکت انتقال و توزیع برق سوریه مستقیما اقدام به ترمیم خط انتقال برق کرده و اتصال خط انتقال برق سوریه و اردن به سه ماه زمان نیاز دارد.

ولید فیاض وزیر انرژی و آب لبنان نیز در این باره گفت که وزیران سه کشور بر نقشه راهی توافق کردند که موانع تخصصی و فنی را مرتفع می‌کند و اقدامات آینده در خصوص تأمین مالی توافق از طریق بانک جهانی است.

ساعاتی پیش نیز بشر الخصاونه نخست وزیر اردن آمادگی کشورش برای حمایت و پشتیبانی لازم از لبنان که با چالش‌های اقتصادی استثنائی روبه روست، اعلام کرد.

اردن و سوریه از سال ۲۰۰۱ از طریق خط انتقال برقی ۴۰۰ کیلوولتی به یکدیگر متصل شده‌اند؛ اما این خط از اواسط سال ۲۰۱۲ به دلایل فنی از کار افتاده است.

سوریه و لبنان نیز از طریق خطوط متعدد ۴۰۰ و ۶۶۲۳۰ کیلوولتی به یکدیگر متصل شده‌اند.

این سه کشور با یک قرارداد مبادله عمومی و یک توافقنامه اتصال کلی در هشت گروه اتصال الکتریکی که علاوه بر ترکیه شامل اردن، مصر، عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و لیبی می‌شود به یکدیگر متصل می‌شوند.منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.